pondělí 20. července 2015

Zapomenutá bosá chůze


Kdy naposledy jste se šli projít naboso? Vnímat ranní rosu, kdy se vám vláha vpíjí do chodidel. Cítit pod svýma nohama život, který vás lechtá a dráždí.

Chůze naboso je zdravá v tom případě, když chodíme po nerovném terénu. Neplatí to tedy pro asfalt a už vůbec ne beton. Proto je chůze naboso v podstatě téměř nemožná ve městech. Město je plné betonových bloků, mezi nimiž proudí asfaltová řeka. Dopravní prostředky víří prach, který se dostává i do těch nejmenších míst. Pak už nám jen zbývá zapadnout do přírodní oázy ve formě parků, kde můžeme chůzí naboso načerpat trochu energie.

Noha je svázaná v botě, už od našeho dětství se učíme jí uzavírat do obuvi. Vymýšlíme stále lepší a lepší boty, které podporují naší klenbu a udržují nohu v suchu. Máme pocit, že pro svá chodidla děláme jen to nejlepší. Získali jsme dojem, že bez bot jsme zranitelní. Ale je tomu skutečně tak?

Kdy naposledy se vaše chodidlo pořádně nadechlo? Představte si, že jste uzavření v malém prostoru a nemůžete ven. Jaká úleva se dostaví, když to sevření povolí?

Jako děti jsme neustále běhaly venku bosy a nic se nám nestalo. Ano, občas šlápnete na něco ostřejšího nebo na vosu. Ale pokud je vaše noha připravena, dostatečně uvolněna, tak veškeré okolní nástrahy nemají šanci. Jen v případě, že je chodidlo křečovitě staženo a ve vaší mysli neustále slyšíte nepříjemný hlas, který vám říká, jak nebezpečná je chůze naboso, tak máte vyšší pravděpodobnost, že se vašemu chodidlu něco stane. Musíte se uvolnit, oddat se přírodě a věřit tomu, že „noha ví, co dělá“.

Naše chodidla již zapomněly na to, jaké to je chodit naboso. Zkusme jim osvěžit paměť. Ze začátku to bude trochu bolet, píchat nebo štípat, ale až si zvyknou, tak pocítíte obrovskou úlevu. Chůzí naboso aktivujete nejen svaly povrchové, ale i hluboké. Přirozeně dráždíte reflexní energetické dráhy, které mají na chodidlech svá zakončení. Je to nejpřirozenější masáž svalů, kterou můžete svým nohám dopřát. Už při krátké vycházce pocítíte, jak vám úleva svalů stoupá až po kolena, prostupuje celé dolní končetiny a míří ke kyčlím.

Nechte sebe, své děti a blízké bez starostí chodit bosou nohou v trávě. Je to přirozené a bezpečné.  Věnujme své noze takovou péči, kterou si zaslouží. A to péči stvořenou přírodou. Protože příroda jsme my a my jsme příroda.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkujeme za Váš komentář